Jak na špatnou náladu

Sdílet

Známe to všichni. Večer uléháme s krásnými pocity. Ale ráno je všechno jinak. Jakoby na nás někdo hodil deku. A my ne a ne se z té deky vymotat. Člověk je v té chvíli protivný sám sobě, nic se mu nechce a vidět se s lidmi už vůbec ne. Nebo jsme v dobré náladě do okamžiku, než nám druhý napíše zprávu nebo nechtěně zaslechneme rozhovor, který se nás dotkne.

A špatná nálada je tu. Způsobů, jak se dostat do špatné nálady je mnoho a každý ji řeší po svém. Jsou lidé, kteří mají špatnou náladu často, dlouho a nejsou schopni se jí zbavit. Jak z ní vystoupí, přijde nová situace, která je tam zase vrátí. A jsou lidé, kteří se jí brání, jak můžou. Někdo to řeší čokoládou, někdo cigaretou nebo něčím jiným, co mu pomáhá. Ale to je berlička, která to něco, co spouští naši špatnou náladu, zamete pod koberec. Do doby, než přijde další podobná situace. A špatná nálada je tu znovu.

Špatná nálada v podobě naší vnitřní nespokojenosti, která je v opačném rozpoložení našeho vnitřního klidu a pohody, nás obírá o velké množství energie. Mnohokrát jsme se už setkali s tím, že se nám najednou nic nedaří, nic nás nebaví. Den má méně hodin, nápady najednou nechodí. A to je čas na změnu.

Pokud máte rádi, když jste veselí, spokojení a práce vám jde od ruky, vzpomeňte si na tu chvíli, kdy to tak bylo. A sami se rozhodněte, jestli se svým současným pocitem chcete skončit. Povím vám jak na to pomocí krátkého příběhu.

Mladý pár prožíval nádhernou lásku. Čas okouzlení a milých slov byl pro oba tím nejkrásnějším obdobím společného života. Pak se na čas museli rozloučit a on odjel pracovně mimo město. Psali si velmi mnoho zpráv. Při jedné zprávě jí on napsal něco, co ji zranilo. Byla na něj naštvaná a chtěla vysvětlení. Ale odpověď nepřicházela. Za to přišla špatná nálada. Vstoupila do její mysli, zaplavila srdce, zamořila tělo. To špatná nálada umí dobře.

Mohla sednout do auta, vyříkat si to s ním rázně v emocích, mohla sedět doma smáčet kapesníky, mohla se dojet do města, kde byl on a rázně si to s ním vyříkat. Nebo se tiše trápit a obviňovat sama sebe. To všechno mohla. Mohla hledat milion chyb na něm a stejné množství na sobě, proč se ta situace stala a jak se to mohlo stát jinak, kdyby.

Tak se to v běžném životě děje. Ale já vás chci přivézt někam jinam. Tím místem je naše podvědomí a naše spínače – skrytá tlačítka našich bolestí, jak jsem o nich psala ve svém ebooku „Z bolesti do radosti“.

V okamžiku, kdy se v nás rozhostí onen nepříjemný pocit a nálada překryje slunce našeho dne, je dobré se na chvíli zastavit. Sednout si ke stolu, dát si dobrou kávu nebo čaj a ty pocity si napsat na papír. Během psaní se nám může otevřít příběh našeho dětství, kdy se někdo v našem okolí tak choval a nás se to dotklo. Tím, že se nás to dotklo – ten dotek se vepsal do našeho podvědomí jako bolestný program. Přitom nám, malým dětem, se vůbec nic nedělo. V tu chvíli, kdy si ten starý příběh uvědomíme, ho přijmeme a s láskou pošlete tam, kam patří –  do té minulosti a těm lidem, kterých se to týkalo.

Za prvé – velmi se nám uleví, protože přestaneme nést tíhu za někoho jiného. Za druhé se na danou situaci budeme moct znovu podívat a to z jiného pohledu. Za třetí dostaneme nápad, jak s daným člověkem mluvit. A to již konstruktivně a bez dřívějších emocí.

Energetická hladina se zvedne a špatná nálada se rozplyne.

Pro snadnější rozpuštění špatné nálady jsou velkými pomocníky fialové kameny – ametysty, zapálená svíčka a spláchnutí celého těla sprchou. Pokud se do koupelny  vloží nějaký fialový předmět (např.mycí houba) na připomenutí, že při sprchování nás smývá fialová voda, bude účinek ještě intenzivnější.

Přeji vám dobrou náladu, ať je venku jaké chce počasí. Protože dobrá nálada znamená vnitřní pohodu, která uzdravuje tělo.

S láskou
Sofie Kučerová